Magia - czym jest, a czym nie jest?

Źródło:
Wikimedia Commons

Ten wpis będzie takim kolażem różnych wpisów, bowiem w tym wpisie omówię te elementy magii, o których wiem teraz. Następny wpis, który aktualizuje owe dane pojawi się raczej nieprędko. Zanim przejdziemy dalej, zajrzyjcie tutajtutaj i tutaj.

Teraz można przejść dalej.

Czym magia jest?

Magia jest systemem praktyk i rytuałów mających na celu przywołanie istot mistycznych lub duchowych, a następnie nakłonienie ich, by przybliżyli praktykującemu magię człowiekowi (szamanowi, Magowi) spełnienie pragnienia lub wykonanie swej Prawdziwej Woli.
Magia to wykorzystanie własnych wierzeń i związanych z nimi obrzędów, by umożliwić sobie kształtowanie rzeczywistości - nie dokładnie w taki sposób, jak twierdzą New Age'owcy, lecz poprzez mistyczne doświadczenie, które pozwala dostrzec możliwości, których wcześniej się nie dostrzegało. Nie mam pojęcia, dlaczego, lecz czasami magia działa nie tylko poprzez Maga, który po nią sięga, lecz czasami zdaje się korzystać z pomocy innych ludzi. To naturalnie z punktu widzenia naukowca zdarzenia przypadkowe, lecz są to przypadki tak dziwne, że rozpraszają wszelkie wątpliwości.
Crowley w Magiji w teorii i praktyce definiował magię tak:

MAGIJA jest Nauką i Sztuką powodowania mającej nastąpić Zmiany zgodnej z Wolą człowieka.


Po czym dodał:

Każde intencjonalne działanie jest Działaniem Magicznym.

W tej książce wyjaśniono, że działanie intencjonalne jest działaniem powodowanym Wolą. To oczywiście teoria mistyka, ale myślę, że pasuje do tego zjawiska jak najbardziej.

Czym za to Magija nie jest?

Nie jest to sposób na szybki zarobek w takim sensie, że nie wystarczy, że machniesz czarodziejską różdżką i od razu zmaterializuje Ci się przed oczami milion złotych w banknotach. Nie jest to sposób na zdobywanie tego, czego nie mamy. Nie jest to sposób na uzyskanie wszystkich paranormalnych efektów, jakie często pojawiają się w filmach i grach fantasy. Magia też nie jest jedynie psychologią - to akurat chaotom i wielu naukowcom umknęło. Jest to mistyczna sztuka łączenia się z siłami, których nie każdy rozumie i skorzystania z ich pomocy, by osiągnąć rozmaite cele zgodnie z prawami magii, bo Magija też ma swoje prawa. Niektóre już zna psychologia, psychiatria i neurologia, inne są dla wielu naukowców zagadką.

To by było na tyle. Więcej danych posiadają badacze okultyzmu pośród naukowców, np. ludzie z Polskiego Stowarzyszenia Badań nad Zachodnim Ezoteryzmem (PSBZE). Niektórzy tzw. badacze Nieznanego również mają trochę danych na ten temat.



Źródło:
Aleister Crowley - Magija w teorii i praktyce, Wydawnictwo „KOS”, Katowice

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mniejszy Rytuał Pentagramu - dla początkujących

O tym, w imię czego należy stosować Sztukę i komu bronić do niej dostępu - z "Księgi Świętej Magii Maga Abramelina"